Dlaczego warto używać kosmetyków naturalnych?

 

Obecnie uważa się, że nasze życie jest dużo bardziej stresujące, społeczeństwo się starzeje, a żywność zawiera coraz więcej chemii. Bardzo modne stało się ostatnimi czasy zdrowe, regularne odżywianie, uprawianie przeróżnych sportów i bycie po prostu active. To samo dzieje się również z używaniem kosmetyków, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Coraz więcej kobiet zdaje się na naturalne, domowe sposoby wyprodukowania kosmetyków, gdyż są one dużo zdrowsze, nie zawierają silikonów, parabenów, i innych substancji chemicznych. Powracamy do starych, dawnych receptur naszych babć, które miały sprawdzone sposoby na kremy, maseczki i inne domowe kosmetyki.

 

W związku z dużą świadomością zdrowego stylu życia wzrosło również zapotrzebowanie na naturalne kosmetyki.

 

Kosmetyki organiczne gwarantuję zdrową pielęgnację skóry bez zakłócania je naturalnego rytmu. Są one pozbawione substancji chemicznych a ich prawdziwą bazą są składniki pochodzenia naturalnego. Zawierają wiele ekstraktów roślinnych i ziołowych, które zapewniają skórze odżywienie i nawilżenie. Kosmetyki organiczne nie zawierają również barwników, syntetycznych, substancji zapachowych oraz substancji pochodzących z ropy naftowej, środków konserwujących i roślin manipulowanych genetycznie.

 

Kosmetyki powszechnie dostępne na rynku przekonują do siebie zapachami a  niekiedy niskimi cenami. Składy tych produktów zawierają wiele szkodliwych dla skóry konserwantów, barwników i substancji, które powodują trądzik, alergie skórne itp. Wiele produktów do pielęgnacji twarzy posiada silikony, które dają uczucie miękkiej skóry. Silikony nie powinny mieć styczności ze skórą, ponieważ nie posiadają żadnych wartości odżywczych. Na opakowaniach zazwyczaj są one oznaczane jako np. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane. Kolejnym toksycznym składnikiem są oleje parafinowe i oleje estrowe. Oleje parafinowe są produktami ropopochodnymi i stosowane są np. w pomadkach do ust doprowadzając do przesuszania skóry. Z kolei oleje estrowe to nic innego jak związki syntetyczne, które powodują efekt silikonu. Z prawdziwym olejem roślinnym takim jak olej migdałowy bądź oliwkowy nie mają nic wspólnego. Ich produkcja zaczyna się od rozszczepienia oleju roślinnego. Kwasy tłuszczowe łączone są z gliceryną lub innymi alkoholami. W związku z tym, że oleje estrowe powstają z materiału wyjściowego, który pochodzi z natury, tak chętnie zastępuje się nimi niestety oleje pochodzenia naturalnego w certyfikowanej kosmetyce. W kosmetykach oleje estrowe oznaczane są jako: Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Ether, Octyldodecanol.

 

Innymi toksycznymi substancjami w popularnych, tradycyjnych kosmetykach są m.in. powszechnie stosowane substancje zapachowe, które występują pod zbiorową nazwą Perfume, Frgrance lub Aroma. Mało kto zdaje sobie sprawę, ze jedna kompozycja zapachowa może zawierać nawet dwieście substancji, które mogą alergizować skórę.

 

W certyfikowanych kosmetykach organicznych stosuje się wyłącznie łagodne lub bardzo łagodne tenzydy pochodzące z surowców odnawialnych. Zdarza się, że w kosmetykach zastosowanie znajdują tenzydy z wysoką lub bardzo wysoką zdolnością drażnienia skóry. Bardzo zróżnicowana jakość dopuszczonych do produkcji tenzydów zmusza do nauczenia się odróżniania ich w produktach do kąpieli, pod prysznic i szamponach.

Lauretosiarczan sodu (SLS) - tenzyd ten posiada wysoką zdolność drażnienia skóry. Jest stosowany powszechnie w konwencjonalnych szamponach i produktach pod prysznic. Oznaczenie INCI: Sodium Laureth Sulfate

Lauryloamon sodu (ALS) – należy on do grupy tenzydów z wysokim potencjałem drażniącym. Oznaczenie INCI: Ammonium Lauryl Sulfate

Betaina kokamidopropylowa - tenzyd ten j zawiera częściowo surowce ropopochodne. Oznaczenie INCI: Cocamidopropyl Betaine

 

Certyfikowane, naturalne kosmetyki nie są testowane na zwierzętach na żadnym etapie produkcji. Użycie surowców zwierzęcych (mleko, miód, lanolina, wosk pszczeli) jest dozwolone tylko wtedy, gdy zostaną pozyskane od zwierząt żywych. Powszechnie funkcjonują również pod nazwą biokosmetyków, eko kosmetyków lub kosmetyków organicznych.

Jeszcze do niedawna naturalne kosmetyki były droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Obecnie wiele firm produkuje kosmetyki organiczne po konkurencyjnych cenach. Dodatkowo są one dostępne w coraz większej ilości aptek, drogerii i sklepów internetowych.

 

Producenci

 • logo APTECZKA BABCI AGAFII
 • logo BAIKAL HERBALS
 • logo BEAUTY FARM
 • logo BELITA & VITEX
 • logo DOMOWE RECEPTY
 • logo ECOLAB
 • logo FITOCOSMETIC
 • logo LITTLE SIBERICA
 • logo LOVE2MIX ORGANIC
 • logo NATURA SIBERICA
 • logo NATURALIS
 • logo ORGANIC THERAPY
 • logo PLANETA ORGANICA
 • logo RECEPTURY BABCI AGAFII
Ładowanie...
facebook